Jastrzębia Góra

Atrakcje w okolicy Jastrzębiej Góry

Jastrzębia Góra znana jest z wielu atrakcji, do których należą:

  • Jedna z najpiękniejszych nad polskim morzem piaszczysta plaża z powietrzem bogatym w leczniczy jod;
  • Obelisk „Gwiazda Północy”, wskazujący najbardziej na północ wysunięty punkt naszego kraju,
  • Muzeum figur woskowych,
  • Promenada Światowida,
  • Przylądek Rozewie i latarnie morskie,
  • Wąwóz „Lisi Jar”.

Jastrzębia Góra, to wręcz wymarzona baza do zwiedzania innych atrakcji, do których można pojechać rano i na wieczór wrócić. Miasto zainwestowało w rozwój, wybudowało sieć ścieżek rowerowych pozwalających dojechać między innymi na półwysep Helski. Jastrzębia Góra to wprost idealny punkt wypadowy do zwiedzania pobliskich miast, takich ja Puck, Reda, Rumia, Gdynia, Gdański, Sopot, a także popularnych nadmorskich kurortów takich jak Karwia, Dębki, Chłapowo, Władysławowo, Chałupy, Jastarnia, Jurata czy Hel. Z Jastrzębiej Góry jest ledwie 80 kilometrów do Słowińskiego Parku Narodowego.

Słowiński Park Narodowy

W 1966 roku, ówczesna Rada Ministrów ogłosiła rozporządzenie powołujące do życia Słowiński Park Narodowy. Nazwa parku pochodzi od małej grupy etnicznej zamieszkującej tereny pomiędzy Łebą a Rowami nazywanej Słowińcami. Jest to jeden z dwóch Parków Narodowych powstałych na polskich terenach nadmorskich. Pierwszym jest Woliński Park Narodowy.

UNESCO, ze względu na olbrzymią różnorodność fauny i flory, w roku 1977 wpisało Słowiński Park Narodowy na listę Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Od strony morza park przypomina tereny pustynne z niewątpliwą atrakcją tzw. ruchomymi wydmami. Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego nazywane są wydmami białymi, które są stosunkowo nowym tworem geologicznym i zostały utworzone z piasku wyrzuconego przez morze i przeniesionemu dzięki silnym wiatrom w głąb lądu oraz wydmami szarymi, które już długo znajdują się na lądzie i są porośnięte gęstą roślinnością.

Oprócz piasków, podłoże geologiczne parku składa się z torfowisk, łąk oraz obszarów leśnych, które wchodzą w skład nadmorskich borów. Na terenie parku znajdują się też jeziora, z trzecim co do wielkości w Polsce, jeziorem Łebskim.

Atrakcje Półwyspu Helskiego

Mierzeja Helska to teren położony między zatoką Pucką, częścią zatoki Gdańskiej i Morzem Bałtyckim. Będąc na wakacjach w Jastrzębiej Górze mamy możliwość zwiedzania tego wspaniałego terenu.

Hel

Na Helu można zwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” (MOW), które powstało w 2006 roku. Inną atrakcją znajdującą się w tej miejscowości jest fokarium, które turyści chętnie odwiedzają szczególnie w porze karmienia fok. Promenada helska to miejsce na spacer, którym można kierować się od innej atrakcji turystycznej – latarni morskiej. Warto jeszcze wspomnieć o Muzeum Rybołówstwa i Domu Morświna również znajdujących się na Helu.

Jastarnia

To miejscowość oferująca naprawdę dużo atrakcji. Można skorzystać z przelotu nad mierzeją samolotem startującym z miejscowego lotniska, można też odwiedzić molo, do którego prowadzi główna ulica Jastarni z licznymi barami, restauracjami i cukierniami. W Jastarni również znajduje się latarnia morska, jest też Muzeum Pod Strzechą i Chata Rybaka oraz port i marina, gdzie można podziwiać cumujące tam jachty i łodzie motorowe.

 

Jurata

Jurata to bardzo popularna miejscowość turystyczna. W Juracie można przejść deptakiem, który od strony Zatoki Puckiej zakończony jest pięknym molo. Deptak ten przecina w poprzek mierzeję i można nim przejść od plaży Zatoki do wybrzeża otwartego morza.

Na skwerze w centrum miejscowości znajduje się pomnik/fontanna Juraty, który stworzył artysta rzeźbiarz, gdańszczanin – Stanisław Szwechowicz. Legenda głosi, iż Jurata zakochała się w biednym rybaku i jej ojciec dowiedziawszy się o mezaliansie zniszczył bursztynowy pałac piorunami, a wielki sztorm powstały na skutek jego gniewu zabił Juratę i rozbił w drobny mak bursztynowy pałac. Cząstki budowli można znaleźć , według legendy do dziś po każdym sztormie.

Władysławowo

Władysławowo to miejscowość sąsiadująca z Jastrzębią Górą. To centrum rozrywki północnego wybrzeża. Dla dzieci atrakcje stanowi zapewne Lunapark Słowiński i Ocean Park oraz otwarty w sezonie tor kartingowy.  Dla całych rodzin Władysławowo proponuje między innymi Muzeum figur woskowych,  Dom Rybaka z wieżą widokową oraz Motylarnię umiejscowioną w porcie, z którego wypływają statki wycieczkowe. We Władysławowie można wybrać się na spacer słynną Aleją Gwiazd Sportu, a także odwiedzić ośrodek przygotowań olimpijskich w Cetniewie.

Puck

Puck to przepiękne, miasteczko z klimatycznym rynkiem i całą masą odrestaurowanych zabytków. W Pucku Generał Haller w 1920 roku dokonał zaślubin Polski z morzem. Zatoka Pucka charakteryzująca się spokojnymi wodami, jest miejscem wielu regat żeglarskich i imprez im towarzyszących. Na tyłach puckiego rynku znajduje się piękny gotycki kościół, górujący nad starą częścią miasta. Jak w większości nadmorskich miejscowości, także w Pucku zostało wybudowane molo z pięknym punktem widokowym, a w niewielkiej odległości, przy porcie, można znaleźć chaty rybackie, które oferują świeżą wędzoną rybę. Warto wspomnieć, że do dziś na ulicach miasta można usłyszeć rozmowę w gwarze kaszubskiej.

Gdynia

Gdynia to miasto, które prawa miejskie uzyskało w 1926 roku. Miasto powstało wokół budowanego portu, mającego być alternatywą dla portu Wolnego Miasta Gdańsk.

Do atrakcji Gdyni, położonej raptem niecałe 50 kilometrów od Jastrzębiej Góry, należą bez wątpienia okręty muzea, takie jak „Dar Pomorza” czy okręt wojenny „Błyskawica” zacumowane przy Skwerze Kościuszki. Warto zwiedzić Akwarium Morskie, w którym można obejrzeć gatunki ryb z całego świata. Kolejną gdyńską atrakcją jest molo Orłowo, które zostało wybudowane podczas I wojny światowej i stoi w niezmienionym stanie do dnia dzisiejszego. Warto też wspomnieć o pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży w Gdyni, która jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Gdynia to oczywiście wiele atrakcji, do których niewątpliwie zalicza się Teatr Muzyczny im. Danuty Bauszkowej.  Dla wielbicieli pięknych widoków zbudowano Punkt Widokowy InfoBox, który wskazuje najnowsze atrakcje i wydarzenia gdyńskie.

Sopot

Sopot to przede wszystkim piękne szerokie piaszczyste plaże i bardzo znane molo, tak chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. W tle sopockiej plaży stoi monumentalny Grand Hotel pamiętający czasy z przed II wojny światowej. Z Sopotem kojarzy się ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie nazywana „Monciakiem”, na której szczególnie latem można spotkać turystów z całego świata. Sopot, to nie tylko przyjemności dla duszy, to również możliwość zadbania o ciało. Kompleks Zakładu Balneologicznego i Łazienek Południowych oferuje zabiegi rehabilitacyjne i reumatologiczne dla potrzebujących. Piękna architektura kompleksu zdumiewa dbałością o detale i wyrafinowanym wykończeniem elewacji.

 

Gdańsk

Gdańsk to ostatni element Trójmiasta. Miasto oferuje taka liczbę atrakcji, że aby je zobaczyć nie wystarczy dzień czy dwa. Warto napisać w tym miejscu o Muzeum Bursztynu, w którym można poznać prehistoryczną faunę i florę zalaną w żywicy, stającej się po tysiącach lat bursztynem. Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa. W Gdańsku odbywają się największe na świecie targi bursztynu Amberif. Warto odwiedzić w Gdańsku miejsce z usytuowaną fontanną Neptuna pochodzącą z 1633 roku. Kolejną atrakcja Gdańska jest zjawiskowy Ratusz Głównego Miasta, którego najstarsza część, pochodzi z XIV wieku. Gotycko renesansowa budowla charakteryzuje się zdobieniami typowymi dla pałacu Dożów w Wenecji.

Znane w całej Europie, a być może w świecie Długi Targ i ulica Długa, pamiętająca powitanie króla Kazimierza Jagiellończyka w 1457 roku, znane są z tego, że właścicielami kamienic zbudowanych przy nich byli najzacniejsi mieszkańcy Gdańska. Przy Długim Targu umieszczona jest kopia termometru Fahrenheita i barometru wzorowana na oryginale pochodzącym z 1752 roku.

Jednym z symboli Gdańska jest Brama Żuraw, będąca jednym z najstarszych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Dźwig został wybudowany w latach 1442-1444 i pełnił dwie funkcje-służył do przeładunków i pełnił rolę bramy miasta.

Klimat miastu nadają ulice takie jak np. ul. Mariacka, prowadzącą od położonej nad Motławą Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego, przy której znajduje się masa kawiarenek i sklepów z pamiątkami. Elewacje kamienic zdobią oryginalne i wyjątkowe dekoracje snycerskie. Budowa Bazyliki Mariackiej została rozpoczęta w 1343 roku i trwała 159 lat. Bazylika swoją monumentalnością może przytłoczyć, wspaniałe, ponadczasowe dzieła średniowiecznych mistrzów rzemiosła, takie jak Pieta” czy „Piękna Madonna Gdańska” robią niesamowite wrażenie i powodują, że turyści wracają do Gdańska w kolejnych latach. Każdego dnia o godzinie 11,55 zaczyna się pokaz wspaniałego astronomicznego zegara z 1470 roku, mającego 14 metrów wysokości i składającego się z trzech kondygnacji.

Jeżeli Gdańsk, to nie można zapomnieć o Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej. Dla każdego Polaka Westerplatte to miejsce magiczne, które symbolizuje rozpoczęcie II Wojny Światowej i bohaterską obronę polskich żołnierzy, których upamiętnia pomnik Obrońców Wybrzeża. Znajdujące się w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej, opowiada jej genezę oraz o  sytuacji w Polsce i na świecie przed wojną i zaraz po niej.

Jastrzębia Góra – Podsumowanie

Jastrzębia Góra to miejsce, które gwarantuje atrakcyjnie spędzony czas. Sieć ścieżek rowerowych pozwoli na dojechanie do praktycznie wszystkich miejsc wskazanych wyżej. Dla turystów mniej aktywnych możliwe jest dotarcie do pobliskich atrakcji autem, autobusem lub koleją w czasie nie dłuższym niż godzina. Wybrzeże polskiego morza, szczególnie w rejonie Jastrzębiej Góry i Władysławowa pozwala na wypoczynek i miłe spędzenie czasu nawet przy niezbyt sprzyjającej pogodzie. Liczne Muzea, punkty widokowe, latarnie morskie gwarantują ciekawą i edukacyjną możliwość spędzenia wakacyjnych dni.

Czy warto zatem wybrać się na wakacje do Jastrzębiej Góry? Zdecydowanie tak. Piękne szerokie piaszczyste plaże, dobra infrastruktura hotelowo gastronomiczna, coraz lepsze wyposażenie prywatnych pensjonatów czy też komunikacja pozwalająca na szybkie i bezpieczne przemieszczanie, pozwala zaplanować i komfortowo spędzić wymarzone wakacje nad polskim morzem.